Diary for Olive Grove Maintenance

Producing your own olive oil is done for love not money, but that first bruschetta will make it worth the effort...

So you’ve bought your house in Tuscany and it has a whopping great olive grove out the back.  Now what?  What maintenance does it require?  Who will pick the olives? When should one harvest them? How much will the whole enterprise cost?
Producing olive oil for personal consumption will, for sure, cost a whole lot more than buying even a top quality brand in the shops, so we’re not talking about saving pennies, we’re talking about personal reward and satisfaction…
Lucio Corti, a keen gardener who has spent the last 20 years nurturing, experimenting and maintaining his own olive grove, shares an annual calendar for olive grove maintenance, some basic hourly rates and some useful insights for looking after olive trees.
If your olive grove is adjacent to the house it can be regarded as an integral part of the garden. By mowing the lawn and banks regularly and often, it will transform it into a productive area that can also be appreciated visually. 
If however the olive grove is extensive, the grass should be cut with a tractor and flail mower twice a year. Working the soil mechanically, unless you plan on cultivating wheat or grains under the olives – which would look amazing - is inadvisable.
Finding a good pruner will not be easy: traditionalists tend to prune too much, remaining faithful to techniques that have become obsolete and with little regard for maintaining a harmonious balance between the trunk, branches and leaves. I would recommended reading “La Potatura dell’Olivo in Toscana” (Olive Tree Pruning in Tuscany) published by Arsia and the Region of Tuscany, where the author Fiammetta Nizzi Grifi challenges pruning tradition and prejudice with intelligence and sensitivity.
The harvesting of the olives inevitably requires careful consideration: the best solution would be to have the immediate family spend a few days picking olives in order to produce enough oil for personal consumption, leaving the remainder to the birds and for fertilizing the soil.  If this is not possible, it would be prudent to rent out the harvest with a valid contract to avoid liability (every year numerous accidents happen during harvest time).
Finally, there is little point in calculating the time and cost it takes to maintain the olive grove: It’s no secret that the oil one produces privately costs much more than the best oil available on the market. The reward however is seeing your stainless steel containers full of your very own Extra Virgin Olive oil and the priceless view of your tended olive grove: well maintained and harmonious it will continue an existence, often for a hundred years or more, which so characterizes the Tuscan landscape and territory.
January / February - manual fertilization with manure pellets
Cost - about €120 per 100 plants not inclusive of labour
(Leather-based products are also excellent, but much more expensive.)
February / March / April – pruning
Cost - from €18 per tree inclusive of the clearing and burning of all cuttings.
May / June – cutting of grass
Cost: With flail mower approx. € 50 per hour
With strimmer - on banks and around trees - approx. €20 per hour.
October / November – cutting of grass
Cost: With flail mower approx. € 50 per hour
With strimmer - on banks and around trees - approx. €20 per hour.
From mid-October to end November - harvesting
One needs to consider that each tree will provide an average of 10 kg of olives. 
The oil yielded from these 10 kg will vary, but one can estimate anything from 13% to 19%, unless it’s an exceptional year.
Therefore, if you estimate your private consumption at 50 litres of olive oil, 350-500 kg of olives will need to be harvested (about 50 olive trees).
The quality of the oil will depend on how careful one is, during the harvest, in avoiding the deterioration or fermentation of the olives from heat and that they are pressed within 6-7 days (maximum) after picking.
An excellent accessory for removing twigs and leaves from the olives – which will make for a more refined oil - is this giant home-made sieve which is very simple to construct.  Materials cost circa E.250.
Accessories
A 12 metre x 12 metre net - circa €90
Crates for olives – circa €6 each
Electric harvester – circa €800
Sieve for leaves and branches - €250
The cost of the mill, whether modern or traditional, ranges from €16 € to €19 per quintale of pressed olives (1 quintale = 100 kgs).
Lucio Corti, 06/11/2021 08:04:30
Other articles that might interest you
Holed up in the UK and unable to travel to Cortona since September 2020, the final stages of this town house’s ...[continue]
There’s a chill to the morning, the sun lazy in burning off a cloak of fog coating the plains of ...[continue]
From his hillside perch above Pergo, Tommy Simmons has been recording annual rainfall, for over 40 odd years.  With temperatures ...[continue]
The Cortona landscape is once again changing. Summer is subtly making way for Autumn. Leaves are beginning to turn russet red, ...[continue]
A Family Re-union: After booking a flight to the UK, I almost gave up at the first hurdle, so complicated were ...[continue]

SOMETHING
TO SHARE ?

Send us your posts, viewpoints
and/or personal experiences
CONTACT US NOW

MY CORTONA

MY CORTONA WAS DUE TO BE LAUNCHED DURING EASTER 2020. UNFORTUNATELY, FOR EVERYONE, COVID 19 MADE AN APPEARANCE.


Our blog had been intended as a central hub for Cortona lovers world-wide, bringing you useful information, profiles of the many interesting people who live & visit the town, up-dates on local news, special stories & upcoming events

With the world still reeling from the pandemic, we have chosen to suspend some features & have decided instead, - at least for now - to bring you a limited version of our blog by introducing a series called MOMENTS.

We would love you to contribute!

We also thought that in the absence of an imminent visit, you might enjoy a little Local news and a few Tips for (future) Trips
We look forward to seeing you soon!

FRACTIONAL OWNERSHIP

Price: €.95.000

CASA PANCRAZI

Price: €.395.000

HILLSIDE FARMHOUSE

Price: €.300.000